Skip to content

Eksik Parça

Eksik Parça

Ah olaylı fotoğraf seni . Bugün, bu fotoğrafla ilgili çok büyük bir sır perdesi aralandı. Fotokritik fotoğraf paylaşım sitesinde bu fotoğrafı paylaştığım zaman, bu fikir çalıntı yada bunu daha önce görmüştüm tarzında bir iki eleştiri gelmişti. Ama dayanağı olmadığı için çok ciddiye alamıyorsun. Ta ki geçen gün , genç avukatlardan Ezgi (Besen) Arkadaşım, bana bir mesaj atana kadar. Senin “Eksik Parça” fotoğrafının karikatürünü yapmışlar , fikrini çalmışlar dedi. Benimle de gördüğü karikatürü paylaştı. Gerçekten de fikir ve uygulama açısından birebir örtüşen bir çalışma. Çizerin , eserini ne şekilde adlandırdığını bilemiyorum ancak neredeyse aynı şeyi düşünmüş olmamız gerçekten ilginç yine de çok şaşılacak bir durum değil. Çizimi , tanıdığım ve sevdiğim bi karikatürist bi abimle paylaştım; Erhan Başkurt.
Onun dediğine göre çizim Turhan Selçuk ve Semih Poroy’un çizgilerine benziyormuş. Şayet Turhan Selçuk ise en az 5 yıllıktır dedi, sonra eklemeyi de ihmal etmedi ; bu durumda kesin sen çalmışsındır diye. Ama sonrasında teselliyi de ihmal etmedi ” Olabilir , aynı anda aynı şeyler düşünebilir insanlar , birşey olmaz. Biz dergide çizerken de çok oluyordu böyle şeyler. Bazen aynı şey başkası da düşünebilir.”
Sonuç olarak çizimi burada sizlerle de paylaşıyorum.
İnsanın evrende yalnız olmadığını bilmesi güzel.

evet bugün çizimin orjinaline ulaştık neyse ki , Robert L. Peters ‘in blog’unda http://www.robertlpeters.com/news/?p=1046 çizimin orjinal imzalı halini görünce omzumundan büyük bir yük kalkmış oldu. Bu işin dedektifliğinde Arkadaşım A.Cemil Özcanların da çok büyük katkısı var. Kendisine teşekkür ediyorum. Eser Turhan Selçuk’a aitmiş. Eseri ilk 7 Şubat 2008 tarihinde Fotokritik’te paylaşmışım. Fotoğraf projesini oluşturduktan aylar sonra fotoğrafı çekebilmiştim. Demek ki 2007’nin sonlarına doğru olması gerek. Yine de Karikatür mü fotoğraflaştırıldı , fotoğraf mı karikatürleştirildi bunun tartışmasına girmeyeceğim. Hele ki söz konusu Turhan Selçuk olunca, bana sadece aynı fikri düşünüp benzer ürünü oluşturmanın gururunu yaşamak düşer.From
Posted by UfukCRY on 16/12/2010
9 Comments Post a comment
 1. 12/17/2010
  Arif Cemil Ozcanlar

  saheser!

  Cevapla
  • 12/17/2010
   admin

   Teşekkür ederim Cemil

   Cevapla
 2. 12/20/2010
  fatma uygun

  bakmak ve görmek… çok başarılı bir çalışma olmuş ufuk tbrk :)

  Cevapla
 3. 12/21/2010
  Nur

  aferim :) bayıldımm

  Cevapla
 4. 02/4/2011

  iki resim arasında aslında pek fark yok. ikisi de çok uç. halbuki dengelersek iki tarafı, yine değişen bir şey olmadan isteyen istediği gibi olabilir.

  farklı zamanlarda aynı şeyleri düşünmüşsünüz Turhan Selçuk ile. demek ki değişen hiç bir şey yok, her şey devir daim oluyor.

  ellerinize sağlık.

  Cevapla
  • 02/8/2011

   teşekkür ederim güzel yorumlarının hepsi için.

   Cevapla
 5. 12/14/2011
  Emin

  Güzel bir fotoğraf,
  Evet katılıyorum bazen hatta bir çok zaman aynı yada benzer şeyleri başkalarıda düşünebiliyor.
  Aynı zamanda Ufak Alem olarak adlandırılan insanın zihninde bir düşünce bir fikir belirdiğinde bir anda boşlukta asılı şekilde durduğu söylenir,taki insanın kudretiyle o düşünce somut bir şey haline gelene kadar.Ama çok ilginçtir bir kişinin beyninde beliren ve asılı kalan bu ham düşünceler bir anda başka bir kişinin zihnindede belirebiliyormuş.Sanki internet gibi, server lardan ham bir düşünce beliriyor ve kullanıcılardan biri ona ulaşıp somut bir düşünce iş oluş haline getiriyor.Aslında o düşünce özünde ağdaki kullanıcılardan hiç birine ait değildi sadece havada asılı bekliyordu ilk ulaşan onu kullanıyordu.Ve server çok çömert olduğu için bazen aynı düşüncenin başkalrı tarafındanda kullanılmasına izin veriyordu.
  Biliyorum biraz karmaşık bir anlatım oldu ama bazı seyler sözlerle anlatılamıyor.
  Bu yazıdan o halde düşünen biz değilmiyiz sorusu gelebilir akıllara :)
  Bunu bende bilmiyorum ama her şey Kader ismindeki gizli bilginin içinde diye düşünüyorum :)Küçük alem olan insana bu gizli bilgiden çok çok azının verildiğini düşünüyorum.

  Cevapla

Leave a comment

required
required

Note: HTML is allowed. Your email address will never be published.

Subscribe to comments

*