Skip to content

Posts from the ‘Bilgilendirme’ Category

Yedigöller & Gezi , Söyleşi …

19-20 Kasım tarihlerinde Ben , Esra Pozan ve Fahrettin Şankaynağı ile beraber FotoGezileri ve Jolly Tur işbirliğiyle gerçekleşecek olan Yedigöller gezisine katılacak ve de gelen konuklarla söyleşip,fotoğraflarımızı,tecrübelerimizi paylaşarak hep beraber güzel bir gün geçireceğiz…
bilgi için http://www.fotogezileri.com/yedigoller

14 Kas 2011

Nisan ayı / Bilgilendirme

Çok uzun aralıklarla fotoğraf çektiğim için bazen eleştiri alıyorum ancak benim için şu aşamada düşüncelerimde fotoğraf biriktirmek daha önemli bir yer tutuyor. Hepsi gelişimlerini tamamladıklarında fotoğrafa dönüşecekler. Uçak Kazası fotoğrafı’nın geriye kalan çekimleri Nisan ayı gibi gerçekleştirmeyi düşünüyorum, dış mekanda çekim yapacağımız için havaların ısınmasını bekleyeceğiz kaçınılmaz olarak. Dış mekanda kalabalık bir model kadrosu ile çekim olacağından, ekibi oluşturmaya devam ediyorum bu süre içerisinde. Yine Nisan ayı içerisinde genel seçimlerle ilgili fotoğrafın çekimlerine başlayacağım. Şu an düşünsel olarak yoğunlaştığım bu iki fotoğraf var. Bunların arasına Veresiye-Satan Peşin Satan fotoğrafı girecek, İstanbul ve Lüleburgaz olarak iyi ayaklı bir çekim yapacağız gibi görünüyor. Ana karakter hazır fotoğraf için , yardımcı iki model gerekiyor. Onları da netleştirdikten sonra sahneyi oluşturmak için çalışmalara başlayacağım. Sonuç olarak nisan,akıldaki kurguların gerçeğe dönüşeceği epey hareketli bir ay olacak.

10 Mar 2011

Genel Seçimler

Genel seçimlere 108 gün kalmış. Seçimlerle ilgili çekmeyi düşündüğüm kurgu fotoğraf; şu ana kadar ki fotoğraflarım arasında, halen hazırlıkları devam eden Uçak Kazası fotoğrafı dahil ,çekimi en zor ama bittiğinde ise tüm fotoğraflarım arasında en iyisi olacağını düşündüğüm bir çalışma olacak.Fotoğraflara hazırlanma ve onları gerçekleştirme hızım göz önüne alındığında ,ve sürenin de 108 günden geriye doğru saymaya başladığını düşündüğümüzde, benim hazırlıklara bir an önce başlamam gerektiği gerçeği ortaya çıkıyor. Fotoğraflarla ilgili buraya not düşmemin bir nedeni de o aslında , kendimi onları bitirmek konusunda baskı altına almak.Bu notu gönderdikten sonra , fotoğrafın organizasyonu ile ilgili çalışmalara başlıyorum. Fakat çalışma hangi sürede biterse bitsin , onu seçimlere 10 gün kala yayına vermeyi düşünüyorum.

24 Şub 2011

” Uçak Kazası ” geliyor

Anket resimde görüldüğü gibi neticelendi. Uçak kazası ve Ruhsuz bedenler ülkesi ; içerisinde zor çekim problemleri barındırıyor. Ama o listede görünen fotoğraf başlıklarından her biri zaten fotoğrafa dönüşecekler. Ben sadece sıralama olarak hangilerine yoğunlaşmam gerektiğini görmek istemiştim. Bugün itibari ile “Uçak Kazası” fotoğrafının çekimlerine başladım. Beni endişelendiren şey aklımdaki görüntüyü gerçeğe yakın fotoğraflayamamaktı ama , O çekimle ilgili çok büyük bir sorunu atlattık bugün. Kurgunun temel öğesi olduğu için , süprizi bozmamak adına şu an paylaşmayacağım. Ancak kurgunun tüm aşamalarını , fotoğraf hazırlandıktan sonra, buradan paylaşmayı düşünüyorum – ki muhtemelen oluşum anını merak da edeceksinizdir.
Ana öğeler büyük oranda tamamlandı ancak , sahne içerisinde olması gereken özellike model ağırlıklı çekimlerin biraraya gelmesi biraz zaman alacak gibi görünüyor.

9 Oca 2011

Yeni yıl ” Yeni Fotoğraflar “

2010 yılını geride bırakmak üzereyiz. Bu yazıyı yazmaya başladığım saati baz alırsak 5 saat 10 dakika sonra , 2011 yılına girmiş olacağız. Bu vesile ile herkese iyi bir yıl diliyorum. Yalnız çok da abartmamak gerekiyor. Sıradan bir tarih değişiminden başka çok da mühim bir olaymış gibi gelmiyor bana. Yine de ertesi gün tatil olan her bayram ve özel günü çoşkuyla kutlayasım var. Bu geceyi de öyle yapacağım , arkadaşlarla bi araya gelip , güzel bir gece geçireceğiz diye tahmin ediyorum.
2011 yılında gerçekleştirmeyi düşündüğüm fotoğraflardan da bahsetmek istiyorum sizlere. Hangi sıralamayla olur bilmiyorum ama önümüzdeki günlerden itibaren yavaş yavaş çekimlerine de başlarım. Neler mi olacak ; “Süperman ve örümcek adamla ilgili fotoğraflar çekeceğim.Bunlar tahmin edebileceğiniz gibi mizah ağırlıklı olacak. “Pinokyo” ile ilgili bir kurgu düşünüyorum.(Pınar Akpınar , benim için çok güzel bir pinokyo tasarladı. Kendisi kukla tasarımı konusunda oldukça yetenekli ve çok güzel işleri var) “Palyaço” ile ilgili yeni fotoğraflar olacak, bunlar da ilk fotoğrafta olduğu gibi yine hüzünlü olacaklar. “Hannibal Lecter”‘i fotoğraflaştıracağım. LOST dizisinden sonra izlemeye başladığım çoğu dizinin başlangıç bölümleri nedense Uçak kazazı yaşanarak başlıyor. Ben de bir uçak kazası fotoğrafı çekmeyi planlıyorum, sahnenin büyük bölümünü oluşturduk,
ufak tefek ayrıntılar kaldı. Yukarıda bahsettiğim fotoğrafların hepsinin kostüm ve aksesuarları hazır, sadece fotoğraflanmayı bekliyorlar. “Sindirella – Kül kedisi” masalını fotoğraflamayı düşündüğüm bir kurgu var ,neredeyse 2-3 senedir aklımda hazır bekliyor umarım 2011 yılında o düşünceyi fotoğraflaştırmış olurum. “Veresiye Satan Peşin Satan” figürünü yine mizahi bir şekilde fotoğraflayacağım. “Görücü Usulü”“evliliklerle ile ilgili bir kurgu da düşünüyorum ama kalabalık bir model kadrosu gerekiyor , sahneyi oluşturabilirsem bu yıl içinde o fotoğrafı da çekmiş olurum. “Alice Harikalar Diyarında” yine fotoğraflamayı düşündüğüm kurgusu hazır çalışmalarımdan ,
“Grup Psikolojisi” yine bu yıl içinde çekmeyi düşündüğüm,kurgusunu hayal ettiğimde gülümsememe neden olan hoş bir fotoğraf. “Ruhsuz Bedenler Ülkesi” yine kalabalık bir sahne hazırlığı ve özel mekan gerektiren güzel bir fotoğraf,umarım o düşüncemi de fotoğraflaştırmış olurum. Bunların yanında yine gündemi takip ederek – gündeme özel – kurgular yapmayı da düşünüyorum. Daha burada yazamadığım fotoğraf projelerini de katarsak fotoğrafla dolu bir yıl geçireceğimizi rahatlıkla söyleyebilirim. Web sitemin blog bölümünü takip ederseniz, gerçekleştireceğim yeni projelerle ilgili , bilgiler , çekim öncesi fotoğraflar , kamera arkası görüntüleri paylaşmayı düşünüyorum.

En kısa zamanda görüşmek dileğiyle

31 Ara 2010

Nihayet!

Arkadaşlar , 20 Aralık 2010 tarihi itibariyle siteyi açmış bulunuyorum. Şayet Maya’lar haklıysa , 1 sene kadar da açık kalacak , en kötü ihtimalle. Aslında kişisel sayfamı uzun süre açmamamın belli başlı bazı nedenleri vardı. Bunlardan birisi, fotoğraf paylaşım sitelerinin, fotoğraflarımı paylaşmak ve tepki almak açısından son derece yararlı olmaları.Daha da önemlisi , bu süre içerisinde, fotoğaflarımı kişisel sayfamda paylaşmak ve sergilemek açısından;kendimi yeterli görmemem.Aslında hala öyle düşünmekle beraber, bu yeterlilik derecesinin hiç bir zaman sonu olmadığını görüyorum.O yüzden kendi gelişim sürecimde bu kişisel sayfayı , kendimle arama bir virgül olarak alıyorum. Bundan sonra noktaya doğru giden o uzun yolda neler olup biteceğini hep beraber buradan takip ederiz.
Kişisel Sayfamın hazırlanma sürecininin hızlanmasını sağlayan da belli başlı olaylar oldu. Fotoğraflarımın paylaşım kontrolünün benden çıkmış olması. Fotoğraflarımın paylaştığım platformlardan silinmesi , kaldırılması ,facebook hesabımın bir fotoğraf yüzünden kapatılması ve bunun gibi kontrol dışı olaylar;kendi sayfamı açmayı bir zorunluluk haline getirdi.
Kişisel Sayfamın paylaşımcı , tepki verici olmasını özellikle istedim. Dilediğiniz fotoğrafı paylaşabilir, dilerseniz fotoğraf paylaşım sitelerinde olduğu gibi yorum yazabilirsiniz. Aşağıda linkleri olan iki galeride , fotoğrafların hikayeleri , çekim anlarıyla ilgili notlar var.
http://ufukcry.com/?gallery=elestirel
http://ufukcry.com/?gallery=genel
Nü galeride olan fotoğrafların da , isimleri,anlatımları ve hikayeleri olmakla beraber o kısmı biraz daha sessiz geçtim, ileriki zamanda oradaki kurgu hikayeleri de altlarına yazacağım. Blog bölümünde, yeni projeler hakkında bilgilendirmeler sunmayı düşünüyorum. Çekmeyi düşündüğüm yeni kurgu fotoğraflar için bilgi ve fikir alışverişi yapabiliriz.Hatta beni bir konu üzerine kurgu yapmaya teşvik edebilir hatta zorlayabilirsiniz de , bu size kalmış.Yeni projeler için biriktirdiğim epey bi aksesuar listem oluştu , zaman zaman onları da paylaşıp, onları nasıl fotoğrafa dönüştüreceğim konusunda da yazılar yazmayı düşünüyorum. Bir fotoğrafın oluşum sürecini başından bitimine kadar beraber de yaşamış oluruz böylelikle.

Yeni paylaşımlarda görüşmek dileğiyle …

21 Ara 2010

UfukCRY Photography Web Sayfası

Arkadaşlar sayfa şu an hazırlık aşamasındadır. Tüm çalışmalar bittiğinde , konu ile ilgili bir duyuru yapacağım.
Ziyaretiniz için teşekkür ederim.

15 Ara 2010