Skip to content

Archive for Şubat, 2011

Genel Seçimler

Genel seçimlere 108 gün kalmış. Seçimlerle ilgili çekmeyi düşündüğüm kurgu fotoğraf; şu ana kadar ki fotoğraflarım arasında, halen hazırlıkları devam eden Uçak Kazası fotoğrafı dahil ,çekimi en zor ama bittiğinde ise tüm fotoğraflarım arasında en iyisi olacağını düşündüğüm bir çalışma olacak.Fotoğraflara hazırlanma ve onları gerçekleştirme hızım göz önüne alındığında ,ve sürenin de 108 günden geriye doğru saymaya başladığını düşündüğümüzde, benim hazırlıklara bir an önce başlamam gerektiği gerçeği ortaya çıkıyor. Fotoğraflarla ilgili buraya not düşmemin bir nedeni de o aslında , kendimi onları bitirmek konusunda baskı altına almak.Bu notu gönderdikten sonra , fotoğrafın organizasyonu ile ilgili çalışmalara başlıyorum. Fakat çalışma hangi sürede biterse bitsin , onu seçimlere 10 gün kala yayına vermeyi düşünüyorum.

24 Şub 2011

Enver Şengül gözüyle UfukCRY

Şaşırtan Fotoğraflar

Ufuk Kıray’ı uzun süreden beri merak ediyordum.

O Lüleburgaz’da yaşıyor, ben Edirne’deyim. Bir saatlik mesafede olmamıza rağmen bu güne kadar hiç tanışmamıştık.

Geçtiğimiz gün EFOD-Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği’nin düzenlediği uluslararası bir etkinlik olan,
”Çek Cumhuriyeti Basın Fotoğrafları Sergisi”nde karşılaşıp tanıştık.

Fotoğraflarından yola çıkarak deli dolu ve -hoşgörüsüne sığınarak- “zıpır” birini bekliyordum, doğrusu yanılmışım. Çok beyefendi biri ile karşılaştım ve eşi ile birlikte kendisini tanıdığıma da çok sevindim.

Ufuk Kıray’ı merak ediyordum evet…

Çünkü kendisini son dönemlerin yetiştirdiği en yetenekli genç fotoğrafçılardan biri olarak görüyorum.

Güzel çekmekle yetinmiyor… Her şeyden önce güzel düşünüyor, düşüncelerini güzel kurguluyor ve sonuç olarak güzel işleyip bizlere sunuyor.

Siz bu sitede Ufuk arkadaşımızın çok az bir çalışmasını görüyorsunuz. İnternete girip araştırın. Kişisel web sitesinin yanında çok değişik sitelerde onlarca güzel ve çarpıcı fotoğrafıyla karşılaşırsınız.

Şu an izlediğiniz bu fotoğrafın, verdiği mesajın yanında fotoğraf tekniği açısından bile ne kadar başarılı olduğunu görüyorsunuz.

Son derece yalın, etkili, güzel kurgulanmış, bütün detaylar çok ayrıntılı düşünülmüş, alan derinliği yine çok başarılı uygulanarak ilgi merkezi olan ayaklara ve özellikle “evet” etiketine dikkat çekilmiş. Bunda kullandığı objektifin çok büyük katkısını görüyoruz. Nikon D300’üne taktığı Sigma 30 mm. Sabit objektifin müthiş aralığı olan 1.8 ayarını kullanmış. Bu ayar da net alanlarının dışında kalan arka planı flu bir sis perdesine dönüştürmüş.

Ana obje ve lekelerin fotoğraf alanındaki yerleşimi de son derece dengeli… Ayakların ve hemen arkasındaki beyaz lekenin (örtü) yerleşimi de yine tam olması gerektiği gibi…

Siyah beyaz tercihi de fotoğrafa daha etkili ve daha fotografik bir hava katmış.

Bu kadar az elemanla bu kadar çok şey anlatmak… İşte fotoğrafçının ustalığı burada yatıyor.

Ufuk bu son derece yalın unsurlarla bize sunduğu bu fotoğraf aslında yüzlerce sayfalık yazılar ya da saatle süren filmlerin anlatamadığını bizlere bir bakışta anlatıyor.

Fotoğrafın teknik, bilimsel, estetik ve belgesel gibi özelliklerinin yanında verdiği mesajla da siyasi ve felsefi yönü olduğunu da bu çalışmada görebiliyoruz.

Ufuk bu fotoğrafı gibi birçok fotoğrafında bizlere toplumu ilgilendiren çarpıcı mesajlar veriyor. Bu yönüyle de düşüncesine ister katılalım ister katılmayalım bir sanatçının durması gereken yerde duruyor.

Kurgusal fotoğraflarında kılı kırk yarıyor. Tüm detayları düşünüyor. Belki iyi bir kare için günlerce uğraşıyor. Modellerini bile çok doğru seçiyor. Arkadaşlarını kılıktan kılığa sokma ve hatta morgun insanı ürperten sedyelerine yatırma konularında rahatlıkla ikna etme becerisi var onda.

Sadece mesajı düşünmüyor, fotoğrafa ait temel bilgiler ışığında konuya doğru yaklaşıyor ve olması gerektiği  gibi çekiyor.

Ufuk Kıray, sadece kurgusal ve hicivsel çalışmaları ile ön plana çıkmıyor. O aynı zamanda bir photoshop ve manipülasyon ustası. Manipüle ettiği çalışmalar da yine çok iyi düşünülerek oluşturulmuş güçlü kareler olarak karşımıza çıkıyor.  İnsanı şaşırtan, bazen kışkırtan, düşündüren ve çoğu kez de gülümseten fotoğraflarla karşımıza çıkan Ufuk’u, fotoğrafçılığın geleceği parlak dahi çocuklarından biri olarak görüyorum.

İnternet dünyası çok sayıda pırıltılı fotoğrafçıyı bu dünyaya armağan etti. Ufuk Kıray’da bunlardan biri…  Onun zeka pırıltılarıyla dolu çalışmalarını izlemeye devam edin ve eminim benim gibi sizleri de hem düşünecek hem de çok şaşıracaksınız…

Enver Şengül

19.02.2011

19 Şub 2011